Tegevused

Vaatamisväärsused

Salevere Salumägi – asub Lääne-Eestis Matsalu rahvuspargis ja on üks Läänemaa kaunemaid paiku ning kogu piirkonna oluliseim vaatamisväärsus, mandrijää ja Läänemere kujundatud pinnavorm. Kõrgendiku merepoolne järsk paesein on arvatavasti ligi 6000 aastat vana ning on Ullaste puhkemaja akendest näha ja otse üle põllu minnes kiviviske kaugusel.

Salumäel avad lisaks paeseinale ka Silmaallikas, muistne kaitserajatise vall, pangaalune salumets, pangapealne loomets ja 1.5 km pikkune matkarada, mis annab väga hea ülevaate piirkonna geoloogilisest kujunemisest, eriilmelisest loodusest ja ajaloost. Lisaks on sinna kõrvale rajatud Salevere Loovkoda.

http://www.kodade.ee/loov-ja-kulastuskeskus/


Silmaallikas – see on kõige suurem ja veerohkem allikas, mis pangaastangust välja voolab. Varasematel aegadel on see olnud ohverdamispaik; allika veel arvati olevat raviv ja noorendav võime. Vanarahva uskumuse järgi saavat jaanipäeva südaööl allikaveega silmi pestes isegi pime nägijaks. Lugu on kandunud tänapäeva: enamik Salumäele tulnud matkajaist peseb lättes oma silmi või täidab karge veega oma joogipudeleid.


Matsalu rahvuspark – euroopa linnurikkaim paik

Maailmas tuntakse Matsalut Euroopa kõige linnurikkama paigana, mis pakub uskumatuid looduselamusi. Siin ristuvad suured rändeteed ja peatub ning pesitseb kümneid tuhandeid sulelisi. Linnuvaatlejatele on Matsalu rahvuspark tõeline paradiis. Katkematu rivina ülelendavad sookured panevad silmad särama, rääkimata helist, mida tohutud haneparved õhkutõusmisel tekitavad.


Puisniit matsalu rahvuspargi aladel – Puisniidud hakkasid meie muistsete asulakohtade ümber kujunema 7000−8000 aastat tagasi. Nende pindala märgatav suurenemine algas umbes 4000 aasta eest karjakasvatuse levimisega. 19. sajandi lõpul oli puisniitude pindala 850 000 ha ehk ligi 18% Eesti territooriumist.

Puisniitude pindala hakkas kiiresti vähenema 1950. aastatel, kui suurtootmisele üleminekuga kadus vajadus väikeste metsaheinamaade ja -karjamaade järele. Hooldamata puisniidud võsastuvad umbes 5−10 aastaga.

Ullatse Puhkemaja naabertalunik Peeter Hermik, kes pälvis Aasta Keskkonnateo auhinna, on taastanud rahvuspargi aladel ligi 10 hektari jagu puisniitu. Läänemaal on kokku umbes 100 hektari jagu puisniite, mistõttu on Hermiku panus keskkonnateadlikkuse tõusus kui ka pärandkultuuri säilitamisse vägagi arvestatav.

Soovi korral on võimalik osa võtta põnevast ja harivast ekskursioonist lähiümbruses koos Peeter Hermikuga. Palume siinkohal soovist etteteatada! Tasu kokkuleppel.


Massu ratsaklubi – ainult 3,5 km kaugusel Risti- Virtsu maanteest asub Massu ratsaklubi, kus on võimalik õppida ratsutama, käia ratsamatkal ning osaleda põnevatel üritustel ja erinevates laagrites.

www.massuratsaklubi.ee


Ranna Rantšo – asub kõigest 4,4 km kaugusel Ullaste puhkemajast. Ranna Rantšo korraldab suve-ja lastelaagreid, ratsamatku, vankri-ja reematkasid ja erinevaid üritusi. Lisaks kõigele sellele elab neil 14 liiki erinevaid loomi ja linde, keda kõik kokku on 300 isendi ringis. Nende hulgas on ohustatud tõugu hobuseid, eesti maatõugu lehmad, kalkunid, kanad, handed, pardid, küülikud ja lisaks paljudele teistele ka kodu- ja  metssead.

Tõelise elamuse pakub aga talusafari, mille käigus tutvud võrratu Matsalu loodusega ja kohtad loomi otse rajal. Matk kulgeb läbi erinevate karjamaade ja karjade, raja äärde jäävad ka erilised loodusobjektid. Märgata võib ka looduses olevaid linde (kotkad, pistrikud, lagled jne.) ja loomi (ilvesed, kährikud, põdrad, mägiveised jne).

www.rannarantso.ee